Zrobione w WebWave CMS

Skontaktuj się z nami

e-mail: info@ziolapoznan.pl

tel. 508 720 694 

ul. Gertrudy Konatkowskiej 32

Poznań 60-465

Newsletter "Zioła i My"

Darmowa prenumerata dwumiesięcznika on-line

 

 

Zapisz się już dziś!

 

 

Znajdź nas na Facebooku

Polub nas! 

 

facebook.com/ziolapoznan.info

 

 

 

Od tysięcy lat zioła towarzyszyły ludzkości w okresie sezonowych infekcji dróg oddechowych. Działanie niektórych z nich, jak np. czosnku, opisywane było już 4 tysiące lat przed naszą erą.  Na czym polega ich działanie?

 

Czosnek

Najstarsze informacje o leczniczym zastosowaniu tej popularnej przyprawy pochodzą z Egiptu. To właśnie tam uwieczniono najwcześniej wizerunek czosnku na glinianych tablicach znalezionych w grobowcach. Uprawą czosnku zajmowali się kapłani egipscy, którzy wykorzystywali jego właściwości lecznicze na wiele sposobów.

Historycy nazwali go antybiotykiem starożytności, gdyż pisali o nim wszyscy znani medycy. Wzmianki o czosnku znajdziemy w dziełach Hipokratesa, Dioskuridesa, w księgach medycyny chińskiej i arabskiej.

Substancją czynną odpowiedzialną za właściwości lecznicze czosnku jest alliina, która rozpada się do allicyny - substancji aktywnej znanej ze swojego charakterystycznego zapachu oraz działania hamującego agregację płytek krwi, przeciwbakteryjnego, przeciwgrzybiczego oraz obniżającego poziom cholesterolu we krwi. Oprócz alliny czosnek zawiera wiele innych substancji aktywnych: garlicyna o silnym działaniu antybakteryjnym, flawonoidy obniżające ciśnienie tętnicze krwi, witaminy i pierwiastki śladowe takie jak magnez, żelazo, cynk, miedź , molibden czy selen.

 

Propolis

Propolis, znany powszechnie jako kit pszczeli, to jeden z najsilniejszych naturalnych antybiotyków i leków o działaniu przeciwwirusowym. Propolis zwiększa aktywność fagocytarną makrofagów i stymuluje produkcję przeciwciał co zapewnia mu stałe miejsce w panteonie leków stosowanych zarówno w profilaktyce jak i leczeniu infekcji dróg oddechowych.

 

Miód

 

Miód wykazuje silne działanie przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne oraz przeciwutleniające. Pobudza nabłonek oddechowy drzewa oskrzelowego do wydzielania śluzu przez co poprawia odkrztuszanie wydzieliny.  Miód wykazuje również działanie immunostymulujące poprzez aktywizowanie komórek żernych, tak potrzebnych w walce z zakażeniem. 

Miód wykazuje działanie antybiotyczne w stosunku do licznych mikroorganizmów.

 

 

 

Zioła w walce z infekcjami dróg oddechowych

12 stycznia 2021

info@

ziolapoznan.pl

tel. 508 720 694

zielarski e